Nieuwsbrief 5 '09
Nederlandse Export Combinatie – NEC B.V.
Nieuwsbrief nr. 5 - November 2009
Inhoud Nieuwsbrief 5 –November 2009:
1. Toestemming voor ontvangst van deze E-nieuwsbrief
2. Spanje-handelsmissie voedingsmiddelen maart 2010
3. Verenigde Arabische Emiraten - marktmogelijkheden
4. België – handelsmissie transport
5. Verslag Anuga Beurs Duitsland
6. Verslag World Food Oekraïne
7. Duitsland: branches van de toekomst in 2009
8. Duitsland: sterkste regio Europa
9. Polen: enige EU-land zonder recessie
10.Nederland: Export snoep 1,3 miljard euro
11.Verenigd Koninkrijk investeert in Thames Gateway-programma
12.EU-landen: geleidelijk herstel Europese economie
13.Economische crisis: kansen voor bedrijven bij Internationale Organisaties
14.EU-landen: wijzigingen BTW-wetgeving in 2010
15.BTW uit buitenland terugvragen eenvoudiger
16.Exportkredietverzekering goedgekeurd
17.Digitaal meldpunt voor klachten kredietverlening
18.Eurozone: consumentenvertrouwen opnieuw verbeterd
19.Brazilië: kansen door Olympische Spelen 2016
20.Wereld Nederland tweede in top 5-exporteurs landbouwproducten
21.Wereld: wereldeconomie groeit in 2010 met 3,1%
22.Webwinkels blijven overeind in crisis
23.Rusland input gevraagd van Nederlandse ondernemers
24.AIESEC: Succesvol exporteren dankzij internationaal personeel
25.Stagiaires gewild ten tijde van een crisis
- Toestemming voor ontvangst van deze E-nieuwsbrief
Vanaf 1 oktober 2009 hebben wij uw toestemming nodig om u informatie per e-mail toe te sturen. Dit is het gevolg van een nieuwe wetgeving ten aanzien van privacy en persoonsgegevens voor bedrijven. De Nederlandse Export Combinatie sluit zich hier volledig bij aan. Onze digitale E-nieuwsbrief valt ook onder deze regeling. Indien u deze NIET of NIET MEER wenst te ontvangen, dan verzoeken wij u ons dit via de link onder deze nieuwsbrief kenbaar te maken. U wordt dan automatisch uitgeschreven en ontvangt in het vervolg geen E-nieuwsbrieven meer.
Maakt u geen gebruik van deze mogelijkheid, dan gaan we er van uit dat u ons officieel toestemming heeft gegeven. We blijven u dan vier keer per jaar onze E-nieuwsbrief toesturen.
Uiteraard kunt u zich ook later, op elk gewenst moment, uitschrijven.
2. Spanje-handelsmissie voedingsmiddelen maart 2010
Van 22 t/m 25 maart 2010 organiseert de Nederlandse Export Combinatie gezamenlijk met Phaff en Coserex, in opdracht van de EVD, een kansrijke handelsmissie naar Spanje.
De missie zal zich met name richten op het belangrijke handelscentrum rond Barcelona.
De kansen in de Spaanse Food sector worden voor Nederlandse bedrijven hoog ingeschat. De toenemende koopkracht, het toenemend aantal tweeverdieners, werkende vrouwen en studenten en een veranderende lifestyle zorgen voor een aantal trends in deze markt. Zo is een toenemende vraag naar gezonde voeding en bio-producten.
Ook worden er steeds meer kwaliteitsproductenen exclusieve productenverkocht in Spanje. Er is hier een verschuiving gaande van pure prijs oriëntatie naar aandacht voor kwaliteit. Verder is de vraag naar verpakte en verwerkte gemaksproducten, zoals kant-en-klaar producten en snacks, sterk in opkomst.
Tevens zal de vraag naar functionele voeding en verrijkte voedingsmiddelen de komende jaren sterk toenemen.
De handelsmissie stelt u in staat om contacten te leggen met het Spaanse bedrijfsleven en specifieke marktinformatie in te winnen (bezoek Alimentaria, store checks, netwerk-bijeenkomst en individuele matchmaking). Voor verdere informatie zie ook www.evd.nl/cpa/spanjevoeding of zie de site van de NEC.
Voor meer informatie en/of aanmelding kunt u contact opnemen met Wendy Bakker, Nederlandse Export Combinatie (035-6016 451 of info@nec.nl).
- Verenigde Arabische Emiraten - marktmogelijkheden
Wij bezoeken deze region voor enkele klanten over enkele maanden. Tijdens ons bezoek kunnen we voor uw organisatie ook activiteiten uitvoeren zoals marktonderzoek, productintroductie, beursbezoek en of deelname, matchmaking of het bezoeken van uw agent, afnemer of distributeur. In verband met het feit dat wij voor meerdere opdrachtgevers tegelijkertijd reizen houdt dit de kosten in de hand. Dat past goed bij de huidige economische omstandigheden!
- België – handelsmissie transport
De handelsmissie opent afzetkansen en samenwerkingsverbanden voor Nederlandse MKB met een focus op producten, diensten en intelligente oplossingen speciaal afgestemd op multimodaal transport en logistiek. Er lopen op dit gebied een groot aantal projecten (waaronder Flanders Logistics; zie www.flanderslogistics.be).
Hierbij spelen de volgende thema’s: gateways en infrastructuur ; integratie in logistieke ketens ; multimodale logistieke platforms ; “toegevoegde waarde” creatie ; concentratie op strategische sectoren ; strategische samenwerking ; hubfunctie en/of thuisbasis ; van gateway naar Extended Gateway.
Er zijn legio kansen voor Nederlandse MKB.
Meer info: T: 035-6016451
5. Verslag Anuga Beurs Duitsland
Tijdens de Anuga beurs in Duitsland bezochten wij een groot aantal klanten en leveranciers. Totaal waren er 219 Nederlandse bedrijven aanwezig verdeeld over de verschillende hallen. Onlangs kwam in de top 100 van grootste leveranciers van het tijdschrift Lebensmittel Zeitung naar voren dat de Nederlandse voedingsmiddelenbedrijven erg in trek zijn in Duitsland. In de top 20 staan drie Nederlandse bedrijven genoteerd. Het vleesconcern Vion staat van de Nederlandse bedrijven het hoogst genoteerd op een 2e plek me een omzet van 3,2 miljard euro. Unilever volgt op plek 7 met een omzet van bijna 2,1 miljard euro. Als derde is er Friesland Campina op de 18e plaats die een geschatte omzet hebben van 1,5 miljard euro.
- Verslag World Food Oekraïne
Van 27 oktober tot en met 30 oktober namen wij deel aan het Holland Paviljoen op de World Food beurs te Oekraïne. Wij vertegenwoordigden een groot aantal Nederlandse voedingsmiddelenbedrijven die voor de eerste keer zich presenteerden in deze markt. Daarbij werden contacten gelegd zowel in het supermarktkanaal als de voedselverwerkende industrie.
In de supermarktsector is in de Oekraïne, vanwege de daar toch erg hard toegeslagen economische crisis, een duidelijke groei aanwezig van het lage segment goedkopere voedingsmiddelen ten koste van het midden segment.
Waren in januari van dit jaar nog alle bouwprojecten in Kiev gestaakt, nu wordt op de meeste projecten (zowel kantoren als appartementenbouw) weer gewerkt
Het is de verwachting dat de economie in 2010 zich weer zal herstellen en dat zich dat in 2011 zal voortzetten.
Juist nu is het dus belangrijk om de contacten te leggen zodat als de economie weer aantrekt de verkoop- en marketing activiteiten goed op deze markt zijn afgestemd en een goede relatie met potentiële afnemers is opgebouwd.
7. Duitsland: branches van de toekomst in 2009
In Duitsland is er het onderzoek “Zukunftsatlas Branchen 2009” uitgevoerd door het Zwitserse onderzoeksbureau “Prognos” om te onderzoeken hoe de verschillende branches verdeeld zijn over Duitsland. In dit rapport komt naar voren dat de volgende branches de beste toekomstperspectieven bieden: machine- en transportmiddelenbouw, logistiek, meet- en regeltechniek, ICT, gezondheidssector en hoogwaardige dienstverlening. Over het algemeen zijn deze branches sterk in het zuiden van Duitsland geclusterd. De 7 branches van de toekomst kun je dan vooral terugvinden in de grote steden omdat daar vaak vele kennis- en onderzoeksinstituten gevestigd zijn. In Hamburg heeft men het beste toekomstperspectief omdat daar de 7 sectoren volgens “Prognos” bovengemiddeld aanwezig zijn. Echter, bedrijven uit de logistiek sector kunnen het beste naar Hanzestad in de toekomst omdat deze stad bovengemiddelde toekomstperspectieven heeft in deze sector. Naast deze steden komen ook Berlijn, München, Frankfurt, Stuttgart en Düsseldorf voor in de ranglijst. In al deze regio’s is een Nederlands economisch steunpunt voor ondernemers te vinden. Dit maakt het aantrekkelijk voor toekomstige investeringen in Duitsland.
8. Duitsland: sterkste regio Europa
Duitsland blijft de sterkste regio van Europa en heeft van alle Europese landen de beste mogelijkheden om de crisis de baas te worden. Dit kwam naar voren uit een onderzoek van Ernst&Young dat onlangs werd gepubliceerd. Duitsland wordt hard door de crisis geraakt maar heeft in het verleden bewezen met moeilijke situaties zoals de Duitse eenwording met al haar economische gevolgen te kunnen omgaan. Als in 2010 de wereldeconomie weer aan zal trekken dan zal Duitsland meer profijt van de ontwikkelingen hebben in vergelijking met de rest van Europa.
9. Polen: enige EU-land zonder recessie
Binnen de Europese Unie is Polen het enige land waar de economie sinds het begin van de crisis niet is gekrompen. De Letse economie kromp in het 2e kwartaal van 2009 met 18%, in Litouwen was dit 20% en Estland kwam op een krimp van 17%. De Poolse economie groeide zelfs het tweede kwartaal met 1,4%. Het is tot op heden nog geen enkel ander EU-lid gelukt om in het tweede kwartaal op jaarbasis te groeien. De oorzaken hiervan zijn: kleine exportsector, 2008 extra stimuleringsmaatregelen voor de economie en de Poolse munt is sinds 2008 met 25% gedaald waardoor in Polen geproduceerde goederen goedkoper werden voor andere Europeanen waardoor de export steeg.
10.Rusland input gevraagd van Nederlandse ondernemers
Op dit moment vinden er onderhandelingen plaats tussen de EU en Rusland voor een nieuw handelsakkoord. Het ministerie van Economische Zaken biedt daarom de mogelijkheid aan voor Nederlandse ondernemers om hen input te geven over het handels- en investeringsklimaat in Rusland , ook als het gaat om belemmeringen die ervaren worden. Het ministerie van EZ besteedt bijzondere aandacht aan de ontwikkeling van de economische relaties met Rusland. Het uitgangspunt voor Nederland is dat heldere en afdwingbare afspraken op het terrein van handel en investeringen het zakendoen zullen stimuleren. Heeft u dus bepaalde wensen ten aanzien van het hands- en investeringsklimaat of zijn er belemmeringen waar u tegen aan loopt? U kunt uw reactie doorgeven aan René Strik, Directie handelspolitiek en Globalisering op r.c.m.m.strik@minez.nl.
11.Verenigd Koninkrijk investeert in Thames Gateway-programma
Tot 2010 zal de Britse overheid 9,9 miljard euro in het Thames Gateway-programma investeren. Dit is het grootste project in West-Europa waarbij een woon- en werkgebied volledig wordt verbouwd en hersteld. U kunt zich voorstellen dat hier bouw- en verbouwprojecten en infrastructurele projecten bij nodig zijn. Dit zal kansen bieden voor Nederlandse bedrijven. Het gebied Thames Gatway zal opgeknapt worden en omvat ruim 100.000 hectare. Het doel van dit programma is het versterken van de economie, verbeteren van de leefkwaliteit en het ontwikkelen van de Gateway als ecogebied. Duurzaamheid is dan ook een belangrijke invalshoek gedurende het project. De Nederlandse ambassade in Londen heeft voor het Thames Gateway-programma een informatiepakket voor ondernemers samengesteld. Het informatiepakket kunt u downloaden via:www.hollanduktrade.com/zakendoen/publicaties.
- EU-landen: geleidelijk herstel Europese economie
De Europese economie zal in de tweede helft van 2009 geleidelijk uit de recessie klimmen, dit volgde uit de najaarsprognoses van de Europese Commissie. Echter, voor heel 2009 zal het BBP met 4% dalen. Het geleidelijke herstel wordt verwacht met een groei van het BBP met 0,75% in 2010 en 1,5% in 2011. Dit herstel zal te danken zijn aan de gunstige ontwikkelingen van de internationale conjunctuur en de verbeterde financiële factoren.
13.Economische crisis: kansen voor bedrijven bij Internationale Organisaties
De financiële crisis heeft niet alleen zijn impact in westerse markten waar het zorgt voor vraaguitval maar heeft ook steeds groter impact gehad in ontwikkelingslanden en opkomende markten. Internationale Organisaties reageren op de crisis door bijna 72,3 miljard euro aan extra fondsen beschikbaar te stellen. Dit zorgt ervoor dat er kansen zijn voor Nederlandse aannemers, goederenleveranciers en consultants. Er worden daarnaast ook nog eens 4,7 miljard euro aan garanties voor handelsfinancieringen vrijgemaakt en er zullen initiatieven komen om meer investeringsfinanciering te kunnen bieden via de banken. De kansen voor Nederlandse bedrijven die voortkomen uit deze extra budgetten uit crisisresponsprogramma’s van internationale organisaties vallen uiteen in twee categorieën: Projectkansen(Internationale en nationale aanbestedingen en onderhandse opdrachten voor consultants) en Financieringskansen(handelsfinanciering en investeringsfinanciering).
14.EU-landen: wijzigingen BTW-wetgeving in 2010
Met ingang van 1 januari 2010 treden er drie wijzigingen in werking met betrekking tot de Europese btw-wetgeving. Als eerst is het de plaats van de levering van de dienst: de ondernemer die een dienst afneemt, geeft de btw aan in eigen land. Dit is een regeling die geldt voor de levering van diensten Business-to-business. Een aantal diensten zijn uitgezonderd van deze regeling. Deze zijn te vinden op de website van de Europese Commissie DG Belastingen en Douane-unie. Bij de levering van diensten van business-to-consumer blijft de plaats van de btw-aangifte het land waar de aanbieder van de dienst is gevestigd. De tweede wijziging betreft de procedure voor de btw-teruggave. Voortaan kan de btw die betaald is in een ander EU-lidstaat bij de Nederlandse Belastingdienst teruggevraagd worden. De teruggave zal elektronisch verlopen. Als laatst zijn er een aantal administratieve wijzigingen: de opgaaf ICP vervangt de opgaaf ICL. Voor meer informatie over deze wijzigingen kunt u terecht op: www.belastingdienst.nl/eubtw2010.
15.BTW uit buitenland terugvragen eenvoudiger
Vanaf 1 januari 2010 is er de mogelijkheid voor Nederlandse ondernemers om de btw terug te vragen via de Nederlandse Belastingdienst. Hierdoor wordt het makkelijker voor ondernemers om de btw terug te vragen die in rekening is gebracht in een andere Europese lidstaat. Het wetsvoorstel is voorgelegd door staatssecretaris De Jager. In dit wetsvoorstel komt ook naar voren dat de ondernemers die grensoverschrijdende diensten in de meeste gevallen geen BTW meer hoeven te factureren. Wel moeten zij periodiek een overzicht geven aan de Belastingdienst met de diensten die zij hebben verricht aan buitenlandse ondernemers.
16.Exportkredietverzekering goedgekeurd
Op 2 oktober jl. heeft Eurocommissaris Neelie Kroes een Nederlandse regeling voor kredietverzekering aan exporterende ondernemingen goedgekeurd. Het gaat hierbij om kredietverzekeringen voor ondernemingen die door de financiële crisis onvoldoende terecht kunnen bij de particuliere verzekeraars. Neelie Kroes sprak:’De Nederlandse regeling biedt exporterende ondernemingen de broodnodige verzekeringsdekking die de particuliere markt niet kan verschaffen, maar leidt niet tot buitensporige concurrentievervalsing’. De goedkeuring is geldig tot eind 2010.
- Digitaal meldpunt voor klachten kredietverlening
In een gezamenlijk initiatief hebben MKB Nederland, VNO-NCW en de Nederlandse Vereniging van Banken de site www.ondernemerskredietdesk.nlgelanceerd.
Het is een digitaal meldpunt voor ondernemers die problemen ondervinden bij het verkrijgen van financiering. De klachten worden geregistreerd en geanalyseerd waardoor knelpunten inzichtelijk worden. Het doel is om een beter onderbouwd beeld te krijgen hoe banken daadwerkelijk omgaan met kredietverstrekking aan ondernemers.
Tevens vind de ondernemer op de site informatie over het proces van kredietverlening bij banken en de overheidsmaatregelen waarvan ondernemers mogelijk gebruik kunnen maken.
Het is een digitaal meldpunt voor ondernemers die problemen ondervinden bij het verkrijgen van financiering. De klachten worden geregistreerd en geanalyseerd waardoor knelpunten inzichtelijk worden. Het doel is om een beter onderbouwd beeld te krijgen hoe banken daadwerkelijk omgaan met kredietverstrekking aan ondernemers.
Tevens vind de ondernemer op de site informatie over het proces van kredietverlening bij banken en de overheidsmaatregelen waarvan ondernemers mogelijk gebruik kunnen maken.
- Eurozone: consumentenvertrouwen opnieuw verbeterd
De afgelopen maanden is het consumentenvertrouwen in de eurozone wederom toegenomen. Dit blijkt uit cijfers van Eurostat, het statistiekbureau van de Europese Commissie. De index van het consumentenvertrouwen steeg van -22 in augustus tot -19 in september. Ook in de industriesector ziet het er goed uit. Weliswaar een kleine stijging, maar hij is wel weer te zien. Het vertrouwen in het bedrijfsklimaat is het meest gestegen in consumentenvertrouwen van -2,18 in augustus naar -2,07 in september.
19.Brazilië: kansen door Olympische Spelen 2016
De Olympische Spelen zullen in 2016 voor het eerst in Latijns-Amerika gehouden worden. Rio de Janeiro in Brazilië zal het volledige evenement gaan organiseren. Deze Olympische Spelen zullen daarom zowel handels- als investeringsmogelijkheden bieden in voorbereiding naar het evenement toe en gedurende het evenement.
De overheid verwacht tussen 2010 en 2016 een investering van 50 miljard dollar (33,3 miljard euro)in de ontwikkeling van de stad. Daarbij gaat de aandacht vooral uit naar diensten op het gebied van architectuur, bouw en engineering voor de ontwikkeling van sportfaciliteiten, hotels, infrastructurele voorzieningen en transportprojecten. Daarnaast zal er ook 3,3 miljard euro geïnvesteerd worden in de verbetering van de haven en luchthaven.
- Wereld Nederland tweede in top 5-exporteurs landbouwproducten
Nederland staat in 2008 op een tweede plaats in de wereldwijde top 5 van exporteurs van landbouwproducten met een exportwaarde van 56 miljard euro. Dat wil zeggen dat de export met 12% is gestegen ten opzichte van 2007. Boven Nederland staat de VS met een exportwaarde van 90 miljard euro, een stijging van 25% ten opzichte van 2007. De derde, vierde en vijfde positie worden achtereenvolgens ingenomen door Duitsland, Frankrijk en Brazilië.
21.Wereld: wereldeconomie groeit in 2010 met 3,1%
Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voorspelt in de World Economic Outlook dat de wereldeconomie weer opveert volgend jaar. Vooral opkomende markten als India en China zullen ervoor zorgen dat de wereldeconomie volgend jaar met 3,1% zal groeien. Olivier Blanchard, chef-econoom van het IMF, voorspelt ook dat de consumptie en investeringen in het licht van het voorspoedige economische herstel ook versneld zullen aantrekken. In de eurozone hebben Ierland, Spanje, Luxemburg en Griekenland het meest last van de crisis. Dit ten opzichte van de Indiase en Chinese economie waarvan verwacht wordt dat ze respectievelijk 6,4% en 9,0% zullen groeien.
22.Webwinkels blijven overeind in crisis
Ondanks dat de economische crisis zorgt voor veel gevolgen bij fysieke retailers blijven de webwinkeliers het goed doen en goede resultaten boeken. In de eerste helft van 2009 zetten zij 19% meer om in vergelijking met vorig jaar, meldt vakblad webwinkeliers Twinkle. Nederlanders kochten dit eerste half jaar in totaal voor 2,7 miljard euro online. Naast een stijging van de omzet was er ook een stijging van het aantal bestellingen met 20%. Toch zijn er in sommige sectoren binnen de webwinkels minder positieve berichten. De categorie consumentenelektronica zag de omzet slechts met 7% stijgen.
23.Nederland: Export snoep 1,3 miljard euro
Uit cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) lijkt dat Nederland in 2008 voor 1,3 miljard euro aan snoep heeft uigevoerd. Dat is in totaal ongeveer 400 miljoen kilo snoep. De exportwaarde van het snoep is bijna 2 keer zo groot als de importwaarde (0,8 miljard euro). Het overgrote deel van het snoep dat geëxporteerd wordt gaat naar EU landen(80%). Van deze uitvoer bestaat bijna twee derde uit chocolade. Vooral Duitsland en het VK zijn grote afnemers. Op het gebied van drop is Nederland de grootste fabrikant in de EU met een productiewaarde van 90 miljoen euro. Nederland zorgt hiermee voor ongeveer een derde van de EU-productie van drop en zoethoutextract.
24.AIESEC: Succesvol exporteren dankzij internationaal personeel
In de huidige economische situatie is te zien dat tijdelijk personeel, en met name stagiairs, steeds populairder worden. Het zou een mooi en goedkoop alternatief zijn voor adviseurs en consultants. Dit is te lezen in de afgelopen nieuwsbrief. Maar behalve dat stagiairs goedkoop zijn, is het voor u als exporterende ondernemer van belang dat dit personeel over kennis en vaardigheden beschikt die daadwerkelijk kunnen bijdragen aan het succes van het bedrijf. Denk hierbij aan specifieke talenkennis, landenkennis en kennis van de betreffende markt. Exporteert, of bent u van plan te gaan exporteren naar bijvoorbeeld een land als Roemenië, dan zou een Roemeense tijdelijke werknemer u kunnen bijstaan in het doen van marktonderzoek, het trainen van uw personeel, het meenemen van het culturele aspect naar uw organisatie. Een organisatie als AIESEC biedt bedrijven de mogelijkheid om internationaal academisch talent in huis te halen, zonder administratieve rompslomp en op tijdelijke basis. Uit elk van de 108 landen waar ze actief is en met elke gewenste academische achtergrond. Voor meer informatie en voor vragen kunt u terecht op www.aiesec.nl.
In de huidige economische situatie is te zien dat tijdelijk personeel, en met name stagiairs, steeds populairder worden. Het zou een mooi en goedkoop alternatief zijn voor adviseurs en consultants. Dit is te lezen in de afgelopen nieuwsbrief. Maar behalve dat stagiairs goedkoop zijn, is het voor u als exporterende ondernemer van belang dat dit personeel over kennis en vaardigheden beschikt die daadwerkelijk kunnen bijdragen aan het succes van het bedrijf. Denk hierbij aan specifieke talenkennis, landenkennis en kennis van de betreffende markt. Exporteert, of bent u van plan te gaan exporteren naar bijvoorbeeld een land als Roemenië, dan zou een Roemeense tijdelijke werknemer u kunnen bijstaan in het doen van marktonderzoek, het trainen van uw personeel, het meenemen van het culturele aspect naar uw organisatie. Een organisatie als AIESEC biedt bedrijven de mogelijkheid om internationaal academisch talent in huis te halen, zonder administratieve rompslomp en op tijdelijke basis. Uit elk van de 108 landen waar ze actief is en met elke gewenste academische achtergrond. Voor meer informatie en voor vragen kunt u terecht op www.aiesec.nl.
25.Stagiaires gewild ten tijde van een crisis
Het aantal bedrijven dat op zoek is naar stagiairs is de afgelopen 4 maanden toegenomen met 43%. Nu de financiële crisis in het bedrijfsleven merkbaar wordt zijn stagiairs een mooi en goedkoop alternatief voor adviseurs en consultants. De Nederlandse Export Combinatie heeft diverse contacten met meerdere hogescholen (IMM en IBL studenten). Mocht u geïnteresseerd zijn het aannemen van een stagiair neem dan gerust eens contact op met de NEC.
Het aantal bedrijven dat op zoek is naar stagiairs is de afgelopen 4 maanden toegenomen met 43%. Nu de financiële crisis in het bedrijfsleven merkbaar wordt zijn stagiairs een mooi en goedkoop alternatief voor adviseurs en consultants. De Nederlandse Export Combinatie heeft diverse contacten met meerdere hogescholen (IMM en IBL studenten). Mocht u geïnteresseerd zijn het aannemen van een stagiair neem dan gerust eens contact op met de NEC.
PS: Indien u of een collega, bekende, etc, deze nieuwsbrief ook graag wilt ontvangen, stuur dan een mail naar info@nec.nl met de vermelding ‘aanmelden nieuwsbrief’. Indien u deze nieuwsbrief niet meer wenst te ontvangen, stuur dan een mail naar info@nec.nl met de vermelding ‘afmelden nieuwsbrief’.






AgentschapNL heeft deze Multisectorale missie opgezet in het kader van het SIB Programma,...

De NEC organiseert van 8 t/m 11 december samen met Reed Exhibitions de deelname...
De Nederlandse Export Combinatie (NEC) en TransferLatin Business Consultancy organiseren...
Op 10 juni organiseert de NEC een bijeenkomst Legal Matters voor Nederlandse MKB...
De nieuwe NEC kan bedrijven nu veel directer ondersteunen bij de export en import...
De NEC en Top Latin Export organiseren van 16 tm 21 juni 2013 een handelsmissie naar...
Van 4 t/m 7 september organiseert de NEC een handelsreis met Matchmaking voor de...